Restriction Enzymes
- (1)
- (64)
- (594)
- (559)
- (80)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (570)
- (2)
- (24)
- (28)
- (90)
- (544)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ FastDigest NcoI
The FastDigest NcoI restriction enzyme recognizes C^CATGG sites and cuts best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer (Isoschizomers: Bsp19I).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Nco I |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X FastDigest Buffer/FastDigest Green Buffer |
| Overhang | 5' protruding ends |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Inactivation Temperature | 65°C |
| Product Line | FastDigest |
Thermo Scientific™ FastDigest XhoI
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Xho I |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X FastDigest Buffer/FastDigest Green Buffer |
| Overhang | 5' protruding ends |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Inactivation Temperature | 80°C |
| Product Line | FastDigest |
Thermo Scientific™ FastDigest RsaI
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
Thermo Scientific™ BshTI (AgeI) (10 U/μL)
Cut at A^CCGGT sites with BshTI (AgeI) restriction enzyme, which performs best at 37°C in O buffer (Isoschizomers: AgeI, AsiGI, CspAI, PinAI).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | BshTI (AgeI) |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer O |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ FastDigest MspI
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
Invitrogen™ Anza™ 5 BamHI
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
| Product Type | Restriction Enzyme Cloning System |
| Enzyme | BamH I |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | Anza™ 10X Red Buffer, Anza™ 10X Buffer |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Product Line | Anza |
Thermo Scientific™ FastDigest AdeI
Cut at CACNNN^GTG sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ DraIII (AdeI), which performs best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer.
Thermo Scientific™ EcoRI, HC (50 U/μL)
The EcoRI restriction enzyme recognizes G^AATTC sites and cuts best at 37°C in its own unique buffer.
Invitrogen™ Anza™ 11 EcoRI
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
| Product Type | Restriction Enzyme Cloning System |
| Enzyme | EcoR I |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | Anza™ 10X Red Buffer, Anza™ 10X Buffer |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Product Line | Anza |
Thermo Scientific™ FastDigest Bsu15I
Cut at AT^CGAT sites with ClaI (Bsu15I) restriction enzyme, which performs best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest™ Buffer.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Bsu15I |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X FastDigest Buffer/FastDigest Green Buffer |
| Overhang | 5' protruding ends |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Inactivation Temperature | 65°C |
| Product Line | FastDigest |
Thermo Scientific™ FastDigest AluI
Cut at AG^CT sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ AluI, which performs best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer (Isoschizomers: AluBI).
Thermo Scientific™ FastDigest SmiI
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
Thermo Scientific™ BfuI (BciVI) (5 U/μL)
Cut at GTATCC(6/5)^ sites with BfuI (BciVI) restriction enzyme, which performs best at 37°C in its own unique buffer (Isoschizomers: BciVI).
Thermo Scientific™ ATP Solution (100 mM)
Thermo Scientific ATP (adenosine 5'-triphosphate) is an extremely stable nucleotide, and it is supplied as 100 mM aqueous solution titrated to pH 7.3-7.5 with NaOH.
Thermo Scientific™ FastDigest Esp3I (IIs class)
Cut at CGTCTC(1/5)^ sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ BsmBI (Esp3I), which peforms best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer.